Loading

  1. 0
  2. 1
  3. 6
  4. 11
  5. 12
  6. 14
  7. 20
  8. 29
  9. 30
Jesteś tutaj:  
poniedziałek, 29 czerwiec 2020 09:05

Jak zadbać o zdrowie świnki morskiej?

Organizm świnki morskiej jako jeden z nielicznych nie potrafi sam wytworzyć witaminy C, dlatego musi być ona stale pobierana przez nie z pokarmem lub w formie suplementów. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej, zdrowej świnki na witaminę C wynosi 5-15 mg na 1 kg wagi. Ciężarne i chore świnki powinny dziennie przyjąć 30 mg witaminy C na 1 kg wagi.

Szkorbut to ostry niedobór witaminy C w organizmie świnki morskiej. Może skutkować licznymi złamaniami i pęknięciami kości oraz krwawieniami w obrębie mięśni i stawów. Prowadzi on do obniżenia odporności zwierzątka oraz zwiększa ryzyko infekcji. Nieleczony skutkuje śmiercią pupila.

Świnki nie lubią kwaśnego smaku dlatego mogą niechętnie zjadać pokropione warzywa czy owoce. Witaminę C w kroplach najlepiej podawać poprzez nakropienie jej na smakowity przysmak, lub strzykawką bez igły bezpośrednio do pyszczka. Nie poleca się dodawania jej do wody, gdyż nie zostanie ona od razu wypita w całości, a witamina C bardzo szybko się ulatnia.

Oprócz podawania witaminy C w formie kropelek lub tabletek, można dodatkowo włączyć do diety słodką paprykę, truskawki, porzeczki, szpinak, brukselkę, owoc dzikiej róży, kiwi, koperek, agrest i pomidory. Świnki uwielbiają również bogatą w witaminę C natkę pietruszki.

:

P.W. HOBBY


Kobylarnia 20A

86-061 Brzoza k/Bydgoszczy

POLAND


 

 
Skontaktuj się już dziś!
 

+48 52 3810 011
 


Copyright © Vitapol