Loading

 1. 0
 2. 1
 3. 2
 4. 3
 5. 4
 6. 6
 7. 11
 8. 15
 9. 22
 10. 24
 11. 30
Jesteś tutaj:  
środa, 09 wrzesień 2020 10:13

Excellent – Twój najlepszy wybór

Żywienie zwierząt jest jednym z głównych czynników determinujących zdrowie, wzrost i utrzymywanie dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej zwierząt.  W środowisku naturalnym zwierzęta żywią się tym co jest dla nich dostępne, często kierując się wrodzonym instynktem. Utrzymywane w warunkach domowych zdane są wyłącznie na swojego opiekuna i jego wiedzę na temat prawidłowego odżywiania zwierząt danego gatunki. Zasady żywienia w obrębie grup systematycznych, gatunków, a nawet poszczególnych odmian czy osobników są odmienne. Aby ułatwić kwestie odpowiedniego doboru pokarmu na rynku zoologicznym możemy znaleźć szeroką gamę produktów, których skład został odpowiednio dobrany i zbilansowany tak, by zaspokoić wszystkie niezbędne potrzeby pokarmowe.

Linię karm Excellent od marki Vitapol łączy jedno, forma karmy. Jest to w 100 % ekstrudowana karma, co oznacza, że najważniejsze składniki pokarmowe znajdują się w jednym kawałku. Nie tylko zapobiega to selektywnemu pobieraniu pokarmu przez zwierzęta, ale dodatkowo sprawia, że białka, węglowodany  i tłuszcze, cechują się lepszą dostępnością dla zwierząt. Zwiększa się jednocześnie strawność włókna, a sama karma wyróżnia się zwiększoną smakowitością. Poza tym karmy Excellent możemy podzielić na 2 grupy docelowe: karmy dla gryzoni wszystkożernych oraz karmy dla zwierząt roślinożernych.

Karmy dla chomika i myszoskoczka oraz dla szczura i myszy to oczywiście pożywienie dla gryzoni wszystkożernych. Podstawą codziennej diety tej grupy gryzoni są wszelkiego rodzaju ziarna zbóż oraz nasiona. Jednakże dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu, w ich diecie powinny również znajdować się produkty pochodzenia zwierzęcego, co zapewnia nam karma Excellent (dodatek mięsa drobiowego). Dodatkowo urozmaicona jest warzywami i owocami dostarczającymi witamin i minerałów oraz nasionami oleistymi i tłuszczem z łososia dla zapewnienia pięknej, zdrowej i lśniącej sierści. Dodatek mannooligosacharydów (MOS) razem z fruktooligosacharydami (FOS) zapewniają prawidłowy przebieg procesów trawiennych w przewodzie pokarmowym i stymulują wzrost pożytecznej mikroflory jelitowej.

Znacznie bardziej  wymagającymi osobnikami pod względem żywieniowym są zwierzęta roślinożerne: króliki, kawie domowe oraz szynszyle oraz koszatniczki.

Króliki są zwierzętami typowo roślinożernymi, choć nie gryzoniami a zajęczakami. Ich układ pokarmowy pozbawiony jest ruchów perystaltycznych, które umożliwiają przesuwanie się ku żołądkowi kolejnych porcji pokarmu. Dlatego też, króliki jedzą prawie cały czas, aby kolejne kęsy przesuwały poprzedni. Z tego względu pokarm jaki im podajemy musi być niskokaloryczny, a zatem o wysokiej zawartości włókna, a niskiej białka. Duża obecność w diecie włókna, które jest trudnostrawne, wpłynęło na  nietypowy sposób odżywiania się umożliwiający  optymalne  wykorzystanie dostępnego pożywienia. Zjedzony  pokarm  nie  jest  w  całości  trawiony,  a  jedynie  zostaje poddany „wstępnej obróbce” dzięki obecności wyspecjalizowanych szczepów bakterii. Następnie  jest wydalany w postaci miękkich  bryłek,  które  są  przez  królika natychmiast ponownie  zjadane. Dopiero  wtedy  te  półfabrykaty  są ostatecznie  trawione  i  przyswajane przez organizm. Odpowiednia ilość siana zapobiega powstawaniu kulek włosowych, niebezpiecznego zjawiska blokowania przewodu pokarmowego w wyniku nagromadzenia się sierści połykanej podczas czyszczenia się zwierzątka. Karma Excellent dla królika została opracowana na bazie niskokalorycznych składników, głównie ma roślinach tymotki oraz warzywach i domieszce owoców. W składzie nie znajdziemy nasion zbóż. Dla zapewnienia prawidłowego, systematycznego ścierania siekaczy karma zawiera długie włókna w formie suszonych roślin pszenicy, które wzmagają proces przeżuwania.

Natomiast kawia domowa to gryzoń  roślinożerny, którego żywienie wymaga szczególnej uwagi. Organizm kawii domowej podobnie jak ludzi, nie potrafi sam wytwarzać witaminy C, dlatego też witamina ta musi być dostarczana w raz z codzienną dietą. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C to 1 mg na każde 100 g masy ciała gryzonia. Może zwiększyć się w przypadku choroby, osłabienia lub ciąży. Doskonałym naturalnym źródłem tej witaminy są warzywa (czerwona słodka papryka, pietruszka czy brokuły), oraz owoce.

Karma Excellent to nie tylko wysoka zawartość włókna surowego (max. 22%) i brak zbóż, ale również obecność składników uzupełniających, zasobnych w witaminę C (czerwona papryka, nać pietruszki), jak i dodatek tejże witaminy w wysokości 1000 mg/kg karmy. Podstawą każdej granulki jest tymotka wzbogacona ziołami dla zapewnia prawidłowego procesu trawienia.

Ze względu na klimat, z którego pochodzą szynszyle i koszatniczki i związaną z tym słabą wegetacją roślin, zwierzęta te odżywiają się pokarmem skromnym, lecz bogatym w surowe włókno. Naturalnym ich pożywieniem są trawy, liście, korzenie, kwiaty, nasiona i kory. Ich system trawienny pobiera z pokarmu wystarczającą ilość wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Ze względu na ubogą w cukry naturalną dietę tych gryzoni, ich organizmy nie są przystosowane do radzenia sobie z dietą bogatą w cukry. Karma Excellent dla szynszyli i koszatniczek to niskokaloryczny pokarm na bazie smakowitej tymotki oraz z licznymi ziołami oraz długimi włóknami.

Wszystkie karmy Excellent od marki Vitapol posiadają takie elementy składowe, które mają na celu zapewnienie optymalnego odżywienia przy jednoczesnym prawidłowym procesie trawienia.

:

P.W. HOBBY


Kobylarnia 20A

86-061 Brzoza k/Bydgoszczy

POLAND


 

 
Skontaktuj się już dziś!
 

+48 52 3810 011
 


Copyright © Vitapol