Loading

  1. 0
  2. 3
  3. 4
  4. 7
  5. 12
  6. 16
  7. 23
  8. 25
  9. 31
Jesteś tutaj:  
piątek, 09 kwiecień 2021 08:07

ABC CHOMIKA

UTARŁO SIĘ POWIEDZENIE, ŻE CHOMIK TO ZWIERZĘ DLA DZIECKA – DROBNE, MAŁO KŁOPOTLIWE I MAJĄCE NIEWIELKIE WYMAGANIA. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! NASTĘPSTWEM STEREOTYPÓW JEST NIESTETY TO, ŻE WIĘKSZOŚĆ CHOMIKÓW W NASZYM KRAJU ŻYJE W WARUNKACH ZŁYCH I CAŁKOWICIE POMIJAJĄCYCH ICH PODSTAWOWE POTRZEBY. CHCECIE TEGO UNIKNĄĆ? CHĘTNIE POMOŻEMY!

Gatunki chomików        

Nie wszyscy wiedzą, że na południu Polski dziko żyje chomik europejski będący pod ścisłą ochroną gatunkową – bardziej znane są nam trzymane w domach chomiki mniejszych gatunków pochodzące z Azji: chomiki syryjskie, dżungarskie i Roborowskiego. Mniej znane domowe pupile to chomiki chińskie i Campbella. Ze względu na podobieństwo chomików dżungarskich i Campbella najczęściej spotykamy je w formie hybryd – „mieszańców”. U chomików nie wyróżniamy ras – są to odrębne gatunki, a w ich obrębie możemy wyróżnić różne odmiany struktury włosa i umaszczeń. Przeciętny chomik żyje około 2-2,5 roku; trzylatki zdarzają się bardzo rzadko. Chomiki trzymamy pojedynczo – to samotniki; drugi osobnik byłby nieustannie nękany, a ewentualny spór mógłby zakończyć się poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią!

Dla kogo chomik i skąd go wziąć?

Chomiczki wszystkich gatunków są aktywne wieczorami i nocą, rzadziej rankiem. Część budzi się do życia już o 19, ale są i takie co wstaną dopiero po północy. Taka aktywność jest ich cechą– nie można i nie powinno się próbować tego zmienić, nie można też budzić chomika i mu przeszkadzać, bo stres bardzo skróci jego i tak krótkie życie. Zwierzęta te lubią ruch, docenią nocne wybiegi w zabezpieczonej zagrodzie i każdą nową rozrywkę jaką im zaserwujemy. Spędzają długie godziny na kołowrotku, kopaniu w głębokiej ściółce i pielęgnacji swojego futerka – a znudzone skutecznie uprzykrzą nam życie z wielkim upodobaniem gryząc pręty klatki… Są świetnymi towarzyszami dla nocnych marków – dorosłych i starszych nastolatków. Chomiki wbrew pozorom i stereotypom nie są dobrymi kompanami dla dzieci – przede wszystkim stają się aktywne wtedy, gdy maluchy już śpią. Są delikatne – wymagają ostrożnego traktowania jak również wprawnego oka, które wypatrzy pierwsze objawy ewentualnej choroby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by chomik mieszkał w domu, w którym są dzieci – mogą one pomagać wymieniając wodę, przygotowując jedzenie, pomagać w sprzątaniu czy budowie zabawek – potrzeba jednak rozważnego rodzica, który wytłumaczy maluchowi potrzeby zwierzątka.

Chcesz wiedzieć więcej? Pełna wersja artykułu jest dostępna na www.petsworld.com.pl

AUTOR: MARTA JESARIEW

:

P.W. HOBBY


Kobylarnia 20A

86-061 Brzoza k/Bydgoszczy

POLAND


 

 
Skontaktuj się już dziś!
 

+48 52 3810 011
 


Copyright © Vitapol